این خیلی مهم است!

یک جفت کفش باشگاهی مناسب میتواند ویژگیهای گوناگونی را با هم داشته باشد که ورزشکار را قادر میسازد تا به انجام فعالیتهای ورزشی و بدنی مختلفی بپردازد. اگر زمان زیادی را روی پاهایتان میگذرانید، اگر چاق هستید، اگر باردار هستید یا فعالیتهای ورزشی انجام میدهید این مسئله بسیار مهم است. اگر پزشک تشخیص دهد فاشیای کف پای شما پاره شده یا کشیده شده است، ممکن است جراحی را به شما توصیه کند یا از چکمه یا گچ برای بیحرکت ماندن پای شما استفاده کند. پارگی فاشیا در ناحیه کف پا نیز میتواند باعث درد کف پا شود که در طی فعالیت بدنی بدتر میشود.

بیشتر افرادی که در ناحیه فاشیای کف پای خود دچار پارگی شدهاند، بیشتر در ناحیه پاشنه پا درد احساس میکنند، اما درد در ناحیه قوس کف پا نیز شایع است. بدانید چه چیزی باعث درد کف پای شما شده است و گزینههای درمانی را که به تسکین علائم آسیب كف پایتان کمک میکند، بیاموزید. البته باید تعیین کنید که آیا قرار است گاه و بی گاه از کفش برای مسابقات ، تمرینات و سمینارها استفاده کنید یا نه. استفاده از کفش هایی که دارای چسبک می باشند به هیچ عنوان در ورزش توصیه نمی شود به علت اینکه چسبک ها نمی توانند نیروهای وارده را در هنگام تغییر جهت ورزشکار، برخورد ها و اتفاقات را بدرستی خنثی کنند و احتمال بروز صدمه به مچ را افزایش می دهند. این به علت استفاده ی کمتر از مواد در الیاف و اجزای کفش است.

پرفسور اطفال کوین کِربی در این زمینه میگوید: دویدن با پای برهنه برای افراد که در کودکی و نوجوانی خود این کار را کرده اند آسانتر است. اما برخی از افراد هنگام دویدن، راه رفتن و پریدن، در ناحیه پاشنه و قوس کف پای خود درد شدیدی را احساس میکنند. این وضعیت با قوس بسیار کم در پا مشخص میشود که منجر به برخورد بیشتر (و گاهی اوقات همه) قسمت کف پا به زمین میشود. این بیماری به دلیل عدم توانایی صاف شدن کف پا در هنگام تحمل وزن مشخص میشود که میتواند باعث ایجاد درد در قوس پا و همچنین مچ پا، ساق پا، زانوها و کمر شود.

این درد گاهی اوقات به دلیل یک بیماری شناخته شده مانند ورم کف پا، ایستادن طولانی مدت روی پاها، بدشکلی پا یا کف پا و بیماریهایی مانند دیابت یا چاقی ایجاد میشود. با این حال میتواند در اثر ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن بیش از حد تحریک شود. اطمینان حاصل کنید انگشتان پا در کفش فضای مناسب دارند و راحت هستند تا از تحریک انگشت و ناخن جلوگیری شود. از آنجا که پا از ساختار پیچیدهای برخوردار است، مهم است که در صورت بروز اولین علائم به پزشک متخصص پا مراجعه کنید. برای کاهش فشارهای وارد به پا و کمر شما جنس زیره کفش از پلی اورتان مقاوم ساخته شده است. درد فاسئیت کف پا معمولاً در صبح شدیدتر است و در طول روز کاهش مییابد.