چرا برای ورزش تنیس باید کفش تهییه کنیم؟

پاها بطور طبیعی در ساعات انتهایی روز اندکی ورم میکنند به همین خاطر بهترین زمان برای اندازه کردن کفش عصر و پس از غروب آفتاب است. پاهای شما در صبح شروع به ورم کردن میکنند و این تورم تا ۴ بعد از ظهر ادامه دارد. از این رو ساق کفش باید نسبتا بلند و پاشنه آن مستحکم باشد، برای به حداقل رساندن اصطکاک درون کفش نیز کفشهای دولایه بدون پاشنه مناسب بسکتبال است. زیره کفش پیاده روی باید دارای قوسهایی در ناحیه میانی کفش باشد تا فشار حاصل از ضربات وارد شده را بهتر به پا منتقل کند. قبل از خرید، هر دو لنگه کفش را بپوشید و مقداری با آن راه بروید تا از راحتی و سبکی آن اطمینان حاصل نمایید. برای امتحان کردن کفش حتما بندهای کفش را بطور کامل ببندید و سپس بایستید و چند قدم راه بروید تا کاملا از اندازه بودن کفش اطمینان حاصل کنید.

شما باید از انحنای کف پای خود کاملا اطلاع داشته باشید و با توجه به آن اقدام به خرید کفش ورزشی بکنید. تکیهگاه زیر قوس کف پایتان باید راحت و طبیعی باشد. انعطافپذیری از دیگر خصوصیات کفش پیاده روی مردانه مناسب است، کف کفش باید مناسب با قوس پاها باشد، اگر کفش خاصیت منعطف بودن نداشته باشد، دردهایی در ناحیه تاندون آشیل یا عضلات پشت ساق ایجاد میشود. افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. در بعضی افراد کف پا انحنای بیشتری دارد و در برخی افراد این انحنا کمتر است. ساختار پا نقش بسیار مهمی درحرکت دارد.

پاشنه کفش ورزشی هم مثل بند کفش در ظاهر مرتب شما بسیار موثر است. کفش ورزشی را هر چند روز یک بار تمیز کنید تا همیشه مرتب به نظر برسید. سیستم های جریان ها و کفی های طراحی شده بر پایه علم روز و دیگر آیتم های مشابه نیز هر روز بر کارایی این کفش ها می افزاید. استفاده از کفش هایی که دارای رویه هایی با منافذ فراوان می باشند در تهویه کفش برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری های قارچی مناسبتر می باشد. و دومین نکته بحث ساختار پا هست ، آناتومی اصلی یک پا را ۲۶ استخوان، ۳۳مفصل، ۱۹عضله و یک گروه از لیگامنت ها تشکیل می دهند. اولین نکته این است که تمامی بازیکنان درجه یک دنیا برای کفش های خود به صورت شخصی سفارش میدهند تا دقیقا قالب پاهایشان در کفش جا بشیند. کفش های مخصوص تنیس با طراحی خاص در قسمت کف برای ایجاد بیشترین سطح اصطکاک با زمین و برقراری تعادل بازیکن در حرکات تند و حرکت های ناگهانی ، شرایط مناسب برای بازیکن را در زمین های مختلف تنیس مانند هاردکورت یا زمین های خاکی و چمن ایجاد میکند.

تورفتگیهای بسیار عمیق در این کفشها، بیشترین حد کششها و انقباضات را میسر میسازند و تورفتگیهای پهن و کمعمقتر سبب گرفتگی کمتر پا خواهند شد. پیاده روی یکی از راحتترین و کمهزینهترین ورزش هاست که بسیار مفید و اثربخش می باشد، این فعالیت بدنی مانند سایر ورزشها قواعدی دارد که باید رعایت شود، در صورت عدم رعایت این قواعد این ورزش راحت هم میتواند مضر و خستهکننده باشد. ورزشکاران حرفهای و با تجربه میدانند که پوشیدن یک کفش مناسب برای ورزش و پیادهروی بسیار مهم است. بعد از پوشیدن کفش ورزشی باید احساس راحتی و اطمینان داشته باشید. قسمت جلویی یا جلویی کفش باید از حمایت و انعطافپذیری مناسب برخوردار باشد.