کفش تکواندو باید چه مزایا و ویژگی هایی داشته باشدتا به ما اسیب نرسد؟

کفش خوب مدلی است که به هر منظوری که استفاده می شود، از اسپرت ساده و پیاده روی گرفته تا مجلسی و ورزش های تخصصی سخت، دارای کفی جاذب انرژی باشد تا فشار کم تری به پاشنه منتقل شود. اگرچه سندرم تونل تارسال معمولاً باعث درد و سوزن سوزن شدن در کف پا، پاشنه پا، مچ پا و پایین پا میشود، اما گاهی اوقات نیز منجر به ایجاد احساس سوزش در قوس کف پا میشود که تا زانو گسترش پیدا میکند. اگر از کفی طبی استفاده میکنید، آنها را نیز همراه داشته باشید. پاشنه کفش باید کاملا راحت باشد، هنگامی که بندهای کفش ورزشی را بستهاید (نه خیلی محکم) باید قادر باشید پا را از درون کفش بیرون بیاورید. در انتخاب کفش پیاده روی به دنبال کفشی با رویه نرم و راحت، تخت ضخیم و ضربه گیر باشید.

بنابراین در خرید کفش خوب و راحت، به فاکتور انعطاف پذیری توجه کنید. بدون ایستادن با کفشهایی که به پا دارید نمیتوانید احساس راحت بودن یا نبودن با آنها را متوجه شوید، بنابراین بهترین راه این است که کفشها را بپوشید و سپس سریع یا با قدمهای بلند و آهسته در فروشگاه راه بروید. بنابراین آنچه سبب می شود تا شما در این رفت و آمدهای پی در پی درمحیط های باز یا بسته، راحت تردد کنید و فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد کند، مدل مناسب است. کتانی خوب مدلی است که قابل انعطاف باشد تا پا در زمانی که در مدتی طولانی در آن قرار می گیرد، تحت تنش های افقی و عمودی کم تری قرار گرفته و فشار کم تری را تحمل کند. اگر کفش شما سفت باشد یا پاشنه خوبی نداشته باشد یا از کتانی نامناسب و غیر متناسب با فعالیت روزانه استفاده کنید (مثل استفاده از مدل مجلسی برای دویدن)، نه تنها کیفیت کتانی شما کاهش می یابد، بلکه به دلیل عدم تناسب کفی آن با تحرک مورد نظر، ستون فقرات تحت تنش قرار گرفته و در دراز مدت، آسیب های مفصلی در انتظار شما خواهد بود.

در واقع مدل مناسب، تحرک روزانه شما را آسان و تسریع میکند و تحرک آسان، سبب می شود تا شما با کم ترین مشکل، روی سطوح مختلف از موزاییک و سنگ گرفته تا چمن و کفپوش، حرکت کنید و فعالیت های مورد نظر را انجام دهید. کتنی خوب مجلسی مدلی است که جنس آن از چرم طبیعی بوده تا تعریق بهتری برای پا به ارمغان آورده و مانع از تعریف و بوی بد پا شود. اگر پاهایتان در کفش جمع میشود و یا پاشنههای پا بیرون میآیند از خرید آن کفش صرف نظر کنید. کفش خوب و راحت مدلی است که زیور آلات کم تری دارد. خمیدگی راحت کتانی برای مدل های اسپرت اهمیت زیاد تری دارد. چرا که مدل غیر راحت و نامناسب، انحراف شست پا، قوسی کمر و آسیب به پنجه و فشار به مهره های ستون فقرات را برای شخص ایجاد میکند که در بلند مدت، سلامت فرد به خصوص در کودکان و میانسالان تهدید می شود.

چرا که چرم، سازگاری خوبی با پا دارد. چرا که مدت طولانی از آن استفاده می شود. اگر در هنگام خرید متوجه شدید که کتانی به خصوص کفی آن به خوبی خمیده نمی شود و با ترک های ریز مواجه شدید، به جز در موارد پاشنه بلند بانوان، این مدل گزینه خوبی برای خرید به خصوص به منظور استفاده های طولانی مدت نیست. پاشنه های بلند به دلیل فشاری که به پا ایجاد میکند و بیشتر برای بانوان در مدل های مجلسی استفاده می شود، توصیه نمی شود و در مواقعی، باید این کتانی ها به مدت کمی پوشیده شود.