کفش مناسب ورزش چه ویژگیهایی دارد؟

همین طور، افراد در بیشتر ورزش ها کفش میپوشند تا از پاهایشان محافظت کنند و البته میدانیم که پوشیدن کفش در ایجاد ثبات برای بلند کردن وزنه و انجام تمرینات موثر است. بدون کفش ورزش کردن برای ورزش هایی آبی مثل شنا و شیرجه بسیار نرمال است. اما این که آیا بدون کفش ورزش کردن کار درستی است یا نه بستگی به نوع ورزش و همچنین شرایط فردی خود شما دارد. با پای برهنه ورزش کردن اصلا جدید نیست. برای مثال میتوان تغییر مسیرهای ناگهانی را به راحتی با کمک این کفش ورزشی انجام داد. در این مسابقه چیرو ایموبیله گل دوم بیانکوچلستی را به ثمر رساند. کفش را متناسب با بلندترین انگشت پا، که معمولاً انگشت دوم پا است، انتخاب کنید.

این جمله را بارها شنیده ایم که «پا قلب دوم بدن انسان است» برای سالم ماندن پا مهم ترین نکته استفاده از کفش مناسب و مخصوص هر فعالیت است، چرا که هر فعالیتی نیروهای مختلفی به پا وارد می آورد که اگر این نیروها به وسیله کفش مخصوص به خوبی مهار نشود، آسیب های بسیاری متوجه پا و سایر اعضای بدن می شود. به عنوان مثال اگر قصدتان از ورزش صرفا بازی کردن فوتبال است از کفش های فوتسال استفاده کنید. در نهایت این شرایط شما است که تعیین میکند که آیا ورزش کردن با پای برهنه برای شما مناسب است یا ورزش کردن با کفش ورزشی.

با تهیه یک کفش ورزشی باکیفیت میتوان از آسیب دیدگی مچ پا جلوگیری کرده و تمرینتان را به تجربهای دلپذیر و آرام تبدیل کنید. معمولا اشتباهاتی در خرید یا نگه داری این کفش صورت میگیرد که اگر بر طرف نشوند باعث آسیب دیدگی میشوند. پوشش اطراف کفش نیز باید محکم باشد زیرا حرکات بسیاری بر روی جانب پا انجام میشوند. پیاده روی یکی از راحتترین و کمهزینهترین ورزش هاست که بسیار مفید و اثربخش می باشد، این فعالیت بدنی مانند سایر ورزشها قواعدی دارد که باید رعایت شود، در صورت عدم رعایت این قواعد این ورزش راحت هم میتواند مضر و خستهکننده باشد. برای رعایت سه فاکتور مهم در حرکت باید توجه زیادی به پا داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید کفش مناسبی را انتخاب کنیم. علوم حرکت شناسی و بیومکانیک در حرکت پا بسیار به یکدیگر وابسته هستند. علوم حرکتشناسی و بیومکانیک در حرکت پا بسیار به یکدیگر وابسته هستند.

وقتی به آنالیز حرکت پا توجه میکنیم, پای انسان را یک اهرم حرکتی مییابیم که در مقابل نیروهای واکنشی زمین از خود کنش نشان میدهد و بدون یک کفش مناسب، به بافتهای نرم پا آسیب وارد خواهد شد. گویا ورزش کردن بدون کفش به انسان احساس آزادی میدهد. دوندگان مثل المپین زولا بود (Olympian Zola Budd) با همین پا برهنه دویدن و ورزش کردن توجه رسانه هارا به سوی خود جلب کرد. پاهای سرد اگر انگشتان پا همیشه سرد است، یکی از دلایل آن میتواند جریان ضعیف خون باشد؛ مشکلی در گردش خون که گاهی اوقات با سیگار کشیدن، فشار خون بالا یا بیماری قلبی مرتبط است. کفش ورزشی یکی از لوازم بسیار مهم برای انجام ورزش است. بهترین زمان برای امتحان و خرید کفش ورزشی بعدازظهر، عصر یا بعد از تمرین است زیرا در این مواقع پاها بزرگتر از حالت نرمال هستند. یکی از بزرگترین اشتباهها این است که برای رفتن به دو، پیاده روی یا یک ورزش خاص، هر کفشی که از قدیم در اختیار دارید، استفاده کنید.